Megfejtettem miért dudálnak, mint az örültek! Nincs visszapillantó tükrük! Komolyan. A legtöbb autóról le van szerelve. Ha megvan, akkor meg be van hajtva. Mindkettő! Persze hogy nem látnak hátra. :-)))) Hogy a leszerelésnek mi lehet az oka, azt nem tudom. De mit kell mindennek az okát keresni. Már megint az az európai agyam! Nem, senki ne gondolja, hogy esetleg a nagy tumultus és tömeg miatt, hogy ne törjön le.Akkor Párizsban, Sziciliában, Egyiptomban és mondjuk New Yorkban sem használnak tükröt?
Ugye már megint az az európai logika, ami mindig logikát keres. :-))))
Na de térjünk át Delhire. Hát nem sokat láttunk belőle. Tudom, ne elégedetlenkedjek. De roppantul bosszantó, hogy itt vagyok ennyi csudaklassz dologtól egy köpésre és nem látom még az alaplátnivalókat sem. Az én megközelítésem szerint ha már eljutok valahova akkor igyekszem a legtöbbet kihozni belőle. Ez ebben a helyzetben nem működik. Mivel vendégek vagyunk azt látjuk, amit megmutatnak.
Első állomásként a Nemzeti Múzeumba mentünk, ami puszta időpazarlásnak bizonyult, mert másfél órát kaptunk, minden irányítás nélkül. Ez végülis semmire sem elég. Nem tudtuk mit is kellene néznünk. Végigrohantuk a három emeletet és semmit sem láttunk igazán.
Utána elmentünk a Kutub épületegyüttes nevezetű műemlékhez, ami az UNESCO világörökségi listáján szereplő helyek közé tartozik.
Ez az épületegyüttes több menetben épült és több nagyon szép épületet foglal magában. Ezek 27 dzsainszentély anyagából épültek, melynek maradványai még megtalálhatóak. A wikipédia szerint az épületegyüttes látogatottab, mint a Taj Mahal.
Az épületegyüttes leghiresebb darabja a Kutub Minaret (Qutub/Qutab/ Qutb minar kinek hogy teszik), mely a világ legmagasabb téglából készült minaretje és az indiai iszlám építészet egyik fontos példája. 72,5 méter magas, átmérője az alapnál 14,3 méter, míg a felső szinten 2,7 méter. Sajnos most már zárva van.
Az építésének indoka vitás kérdés. Lehetett ez egy átlagos minaret funkciója, hogy imádságra hívja a híveket az Iszlám Ereje nevű mecsetbe, más lehetőség, hogy győzelmi toronynak, az iszlám erejét jelképező szobornak vagy az ellenség távoltartását segítő őrtoronynak építették. De nekünk azt hiszem valójában mindegy is miért épült, fő hogy elkészült és még látható.
Az Iszlám Ereje mecsetet (más néven Delhi Nagymecsetjét) az 1190-es években kezdték el építeni és több uralkodó is folytatta. A mecset ma romokban hever, de az egykorú tartópillérek, a virágmintás motívumok és a geometriai minták még ma is láthatók az iszlám építészeti alkotások között.
Az Alai kapu viszont gyönyörűen fennmaradt.
Szintúgy az egyik építő Iltutmish (Delhi második szultánja) sírja 1235-ből.
Kisebb ,de ugyanúgy gönyörű a másik sír Imam Zaminé. Ez a jóember a sír felirata szerint Türkisztánból Indiába letepeledett szent volt 1500 körül, aki még életében megépíttette a saját sírját. (persze hogy szépeket irt magáról a sírjában és ki tanusítaná már az ellenkezőjét. Ügyes.)
Mint a dátumokból is látható tényleg évszázadok alatt alakult amit ma látunk. De az szemetgyönyörködtető. :-)))
(remélem a képeket nem kevertem össze)
Még az elmúlt hetekből egy kép amit eddig elfelejtettem berakni. Csak hogy mennyire büszkék az országra. Hol tennénk mi iylet ki egy teherautóra? Ja, a felirat szerint India nagy (mármint nem méretileg)